RVC0402JT27M0
DigiKey Part Number
738-RVC0402JT27M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC0402JT27M0
Description
RES 27M OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
27 MOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RVC0402JT27M0 Models
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)