RVC0402FT110K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 180.034
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 70.623
Datasheet
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity
TE Connectivity Passive Product
Cal-Chip Electronics, Inc.
110 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
RVC0402FT110K
DigiKey Part Number
738-RVC0402FT110KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC0402FT110K
Description
RES 110K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RVC0402FT110K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)