RV471K14T-HE
DigiKey Part Number
738-RV471K14T-HETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV471K14T-HE
Description
MOV, 470V (VN), 10%, 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Varistor Voltage (Max)
517 V
Series
Current - Surge
4.5 kA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Energy
118J
Part Status
Active
Number of Circuits
1
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm