RTAN1206BTT750R
DigiKey Part Number
738-RTAN1206BTT750RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAN1206BTT750R
Description
RES PREC TAN, 750 OHM, 1206, 0.1
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 Ohms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RTAN1206BTT750R Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)