RTAN1206BTC3K09 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
3.09 kOhms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
RTAN1206BTC3K09
DigiKey Part Number
738-RTAN1206BTC3K09TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAN1206BTC3K09
Description
RES PREC TAN, 3.09 KOHM, 1206, 0
Detailed Description
EDA/CAD Models
RTAN1206BTC3K09 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)