RTAN0805BTT71K5
DigiKey Part Number
738-RTAN0805BTT71K5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAN0805BTT71K5
Description
RES PREC TAN, 71.5 KOHM, 0805, 0
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
71.5 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RTAN0805BTT71K5 Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)