RTAN0805BKE249K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 4
Datasheet
249 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
RTAN Series
RTAN0805BKE249K
DigiKey Part Number
738-RTAN0805BKE249KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAN0805BKE249K
Description
RES 249K OHM 0.1% 1/5W 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RTAN0805BKE249K Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)