RTAN0603BTT1K58
DigiKey Part Number
738-RTAN0603BTT1K58TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAN0603BTT1K58
Description
RES 1.58K OHM 0.1% 0.15W 0603
Detailed Description
1.58 kOhms ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RTAN0603BTT1K58 Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)