RTAN0603BTE40K2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 70.050
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
40.2 kOhms ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
RTAN Series
RTAN0603BTE40K2
DigiKey Part Number
738-RTAN0603BTE40K2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAN0603BTE40K2
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 0.15W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RTAN0603BTE40K2 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)