RSMF12JTR240 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
240 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
RSMF12JTR240
DigiKey Part Number
RSMF12JTR240-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSMF12JTR240
Description
RES 0.24 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RSMF12JTR240 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)