RSMF12FT6K20
DigiKey Part Number
RSMF12FT6K20-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSMF12FT6K20
Description
RES 6.2K OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
6.2 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
EDA/CAD Models
RSMF12FT6K20 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)