RSF5JT20K0
DigiKey Part Number
738-RSF5JT20K0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF5JT20K0
Description
RES 20K OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSF5JT20K0 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)