RSF5JT1R00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
1 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
RSF5JT1R00
DigiKey Part Number
738-RSF5JT1R00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF5JT1R00
Description
RES 1 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RSF5JT1R00 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)