RSF5JT180R
DigiKey Part Number
738-RSF5JT180R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF5JT180R
Description
RES 180 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
180 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
EDA/CAD Models
RSF5JT180R Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)