RSF3JT6R20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
RCD Components
RCD Components
6.2 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film
RSF3JT6R20
DigiKey Part Number
738-RSF3JT6R20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF3JT6R20
Description
RES 6.2 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RSF3JT6R20 Models
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)