RSF2JT240K
DigiKey Part Number
RSF2JT240K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF2JT240K
Description
RES 240K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 kOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSF2JT240K Models
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)