RSF1JT2R40
DigiKey Part Number
738-RSF1JT2R40TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RSF1JT2R40CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF1JT2R40
Description
RES 2.4 OHM 5% 1W AXIAL
Detailed Description
2.4 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film
EDA/CAD Models
RSF1JT2R40 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)