RPCA2512JT5R60
DigiKey Part Number
738-RPCA2512JT5R60TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPCA2512JT5R60
Description
RES, PULSE, 2512, 5.6 OHM, 5%, 1
Detailed Description
5.6 Ohms ±5% 1.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPCA2512JT5R60 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)