RPCA2010JT1M20
DigiKey Part Number
738-RPCA2010JT1M20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPCA2010JT1M20
Description
RES, PULSE, 2010, 1.2 MOHM, 5%,
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 MOhms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPCA2010JT1M20 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)