RPCA1210JT1K80
DigiKey Part Number
738-RPCA1210JT1K80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPCA1210JT1K80
Description
RES, PULSE, 1210, 1.8 KOHM, 5%,
Detailed Description
1.8 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPCA1210JT1K80 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)