RPCA1206JT430R
DigiKey Part Number
738-RPCA1206JT430RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPCA1206JT430R
Description
RES, PULSE, 1206, 430 OHM, 5%, 0
Detailed Description
430 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPCA1206JT430R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)