RPCA0805JT2M20
DigiKey Part Number
738-RPCA0805JT2M20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPCA0805JT2M20
Description
RES, PULSE, 0805, 2.2 MOHM, 5%,
Detailed Description
2.2 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPCA0805JT2M20 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)