RPCA0805JT11R0
DigiKey Part Number
738-RPCA0805JT11R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPCA0805JT11R0
Description
RES, PULSE, 0805, 11 OHM, 5%, 0.
Detailed Description
11 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPCA0805JT11R0 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)