RPCA0603JT75K0
DigiKey Part Number
738-RPCA0603JT75K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPCA0603JT75K0
Description
RES, PULSE, 0603, 75 KOHM, 5%, 0
Detailed Description
75 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPCA0603JT75K0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)