RPC2512JT43R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
43 Ohms ±5% 1.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC2512JT43R0
DigiKey Part Number
738-RPC2512JT43R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC2512JT43R0
Description
RES 43 OHM 5% 1.5W 2512
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RPC2512JT43R0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)