RPC2010JT8K20-HP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
8.2 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC2010JT8K20-HP
DigiKey Part Number
738-RPC2010JT8K20-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC2010JT8K20-HP
Description
RES 8.2K OHM 5% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RPC2010JT8K20-HP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)