RPC2010JT750R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
750 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC2010JT750R
DigiKey Part Number
738-RPC2010JT750RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC2010JT750R
Description
RES 750 OHM 5% 3/4W 2010
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RPC2010JT750R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)