RPC2010JT27R0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 316
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 3.990
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
In Stock: 122
27 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC2010JT27R0
DigiKey Part Number
RPC2010JT27R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RPC2010JT27R0CT-ND - Cut Tape (CT)
RPC2010JT27R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC2010JT27R0
Description
RES 27 OHM 5% 3/4W 2010
Detailed Description
EDA/CAD Models
RPC2010JT27R0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)