RPC2010FT270R-HP
DigiKey Part Number
738-RPC2010FT270R-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC2010FT270R-HP
Description
RES 270 OHM 1% 1W 2010
Detailed Description
270 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC2010FT270R-HP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)