RPC1210JT270R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
270 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC1210JT270R
DigiKey Part Number
738-RPC1210JT270RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC1210JT270R
Description
RES 270 OHM 5% 1/2W 1210
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RPC1210JT270R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)