RPC1210JT12R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 10.827
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 3.900
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
Parametric Equivalent
YAGEO
12 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC1210JT12R0
DigiKey Part Number
RPC1210JT12R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC1210JT12R0
Description
RES 12 OHM 5% 1/2W 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
RPC1210JT12R0 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)