RPC1206JT390R-UP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
390 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC1206JT390R-UP
DigiKey Part Number
RPC1206JT390R-UP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC1206JT390R-UP
Description
RES 390 OHM 5% 3/4W 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RPC1206JT390R-UP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)