RPC1206JT100R-UP
DigiKey Part Number
RPC1206JT100R-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
RPC1206JT100R-UPCT-ND - Cut Tape (CT)
RPC1206JT100R-UPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC1206JT100R-UP
Description
RES 100 OHM 5% 3/4W 1206
Detailed Description
100 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC1206JT100R-UP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)