RPC0805JT8R20
DigiKey Part Number
738-RPC0805JT8R20TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RPC0805JT8R20CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RPC0805JT8R20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC0805JT8R20
Description
RES 8.2 OHM 5% 1/4W 0805
Detailed Description
8.2 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC0805JT8R20 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)