RPC0805JT5M10
DigiKey Part Number
RPC0805JT5M10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC0805JT5M10
Description
RES 5.1M OHM 5% 1/4W 0805
Detailed Description
5.1 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC0805JT5M10 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)