RPC0805JT200R-HP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
200 Ohms ±5% 0.4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC0805JT200R-HP
DigiKey Part Number
738-RPC0805JT200R-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC0805JT200R-HP
Description
RES 200 OHM 5% 0.4W 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RPC0805JT200R-HP Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)