RPC0805FT11K0-HP
DigiKey Part Number
738-RPC0805FT11K0-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC0805FT11K0-HP
Description
RES 11K OHM 1% 0.4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 kOhms ±1% 0.4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPC0805FT11K0-HP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)