RPC0603JT56K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 12.064
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 71.078
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Image for RPC0603JT56K0 is not available
RPC0603JT56K0
DigiKey Part Number
RPC0603JT56K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC0603JT56K0
Description
RES 56K OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
56 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC0603JT56K0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)