RPC0603FT270K-HP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 39.658
Datasheet
270 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC0603FT270K-HP
DigiKey Part Number
738-RPC0603FT270K-HPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC0603FT270K-HP
Description
RES 270K OHM 1% 1/4W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RPC0603FT270K-HP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)