RNWA1020DTC160K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
160 kOhms ±0.5% 1.5W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNWA1020DTC160K
DigiKey Part Number
738-RNWA1020DTC160KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNWA1020DTC160K
Description
RES AUTO, 160 KOHM, 1020, 0.5%,
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNWA1020DTC160K Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.096" L x 0.193" W (2.45mm x 4.90mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.021" (0.53mm)