RNWA1020BTE68R0
DigiKey Part Number
738-RNWA1020BTE68R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNWA1020BTE68R0
Description
RES AUTO, 68 OHM, 1020, 0.1%, 25
Detailed Description
68 Ohms ±0.1% 1.5W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNWA1020BTE68R0 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.096" L x 0.193" W (2.45mm x 4.90mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.021" (0.53mm)