RNV14FTL240K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1.910
Datasheet
240 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Metal Film
RNV14FTL240K
DigiKey Part Number
RNV14FTL240K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNV14FTL240K
Description
RES 240K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNV14FTL240K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)