RNS1FTD316R
DigiKey Part Number
738-RNS1FTD316R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNS1FTD316R
Description
RES 316 OHM 1% 1W AXIAL
Detailed Description
316 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RNS1FTD316R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)