RNS1FTD115K
DigiKey Part Number
RNS1FTD115K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNS1FTD115K
Description
RES 115K OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
115 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNS1FTD115K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)