RNMF14FTD15R8
DigiKey Part Number
RNMF14FTD15R8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNMF14FTD15R8
Description
RES 15.8 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
15.8 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RNMF14FTD15R8 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)