RNMF14FAD160R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 6.612
Datasheet
160 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
RNMF14FAD160R
DigiKey Part Number
RNMF14FAD160R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNMF14FAD160R
Description
RES 160 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNMF14FAD160R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)