RNMF12FTD8K20
DigiKey Part Number
RNMF12FTD8K20-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNMF12FTD8K20
Description
RES 8.2K OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
8.2 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RNMF12FTD8K20 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)