RNMF12FTD243R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 530
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Upgrade
Upgrade
243 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
RNMF12FTD243R
DigiKey Part Number
RNMF12FTD243R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNMF12FTD243R
Description
RES 243 OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNMF12FTD243R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)