RNMF12FTD1K50
DigiKey Part Number
738-RNMF12FTD1K50TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNMF12FTD1K50CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNMF12FTD1K50
Description
RES 1.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
1.5 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RNMF12FTD1K50 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)