RNHT1206BTT2K74
DigiKey Part Number
738-RNHT1206BTT2K74TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNHT1206BTT2K74
Description
RES AUTO, 1206, 2.74 KOHM, 0.1%,
Detailed Description
2.74 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNHT1206BTT2K74 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)